Skip to main content
Home

Lew Cecil zginął 10 lat temu. Zabijanie lwów wciąż trwa.

“Nie ma żadnego wyjaśnienia dla politycznej bezczynności. Polowania dla trofeów powinny zostać zakazane w UE”.

Lions in Cub Petting/Breeding Facility

Adam Peyman

BRUKSELA. WARSZAWA — Dziesięć lat temu, 1 lipca 2015 roku, amerykański myśliwy polujacy dla trofeów strzelił do lwa o imieniu Cecil tuż obok granic Parku Narodowego Hwange w Zimbabwe. Zabicie Cecila, lwa badanego przez naukowców i lubianego przez osoby odwiedzające ten park, wywołało globalną dyskusję o etyce takich polowań i trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie. Nie powstrzymało to śmierci kolejnych lwów -Mopane, który został zastrzelony w tej samej okolicy w 2021 roku, i syna Cecila, Xanda, zabitego w 2017 roku. Lwy wciąż są ofiarą tej samej praktyki zabijania ich w celu zdobycia krwawej pamiątki.

Od dekady trwa kampania prowadzona przez międzynarodową organizację ochrony zwierząt Humane World for Animals (dawniej znanej jako Humane Society International), która była początkiem działań na rzecz wprowadzenia zakazu importu trofeów łowieckich z gatunków ssaków chronionych międzynarodowym prawem. W 10. rocznicę śmierci Cecila, wciąż aktualny jest apel o przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych w całej Unii Europejskiej. UE jest drugim po USA importerem trofeów łowieckich z gatunków wymienionych w konwencji waszyngtońskiej (CITES), regulującej handel dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem. W latach 2014-2023 do unijnych krajów trafiło aż  27 384 trofeów ze zwierząt chronionych w ramach CITES. Po 2015 roku już kilka państw europejskich, w tym Francja, Holandia, Belgia i Finlandia wprowadziły prawo ograniczające import trofeów łowieckich, w tym trofeów z lwów.

Jak dotąd UE zignorowała apele o zakaz importu trofeów z gatunków chronionych międzynarodowym prawem. Ta bezczynność sprawia, że wspólnota europejska jest współwinna dalszego trwania tego procederu, i nadal pozwala na zabijanie takich zwierząt jak Cecil.

Lwy nie są jedynymi ofiarami polowań na trofea. Inne gatunki chronione na mocy CITES, takie jak słonie, nosorożce, lamparty, zebry, hipopotamy i żyrafy, są też zabijane, a części ich ciała eksportuje się jako trofea do krajów europejskich. Myśliwi polujący dla trofeum mają wciąż prawo do uśmiercania lwów i zabierania do domu ich głów, skór i innych części ciała jako pamiątek. Tylko w latach 2019–2023 na całym świecie sprzedano ponad 3100 trofeów lwów, przy czym zdecydowaną większość — prawie 90% —pochodziła z Republiki Południowej Afryki. Ponad 80% z nich stanowiły lwy przetrzymywane w niewoli, zabijane na zamkniętych wybiegach bez szans na ucieczkę

„Zabójstwo Cecila wywołało ogólnoświatowe oburzenie i zainspirowało do działania tysiące osób, kilka rządów oraz ponad 40 linii lotniczych i przewoźników cargo, które obecnie odmawiają przewożenia trofeów myśliwskich. Dziesięć lat później kolejne lwy, nadal tracą życie z powodu tej samej chciwości i okrucieństwa”- mówi Ruud Tombrock, Dyrektor Wykonawczy Humane World for Animals w Europie. - „UE działa bardzo powoli w zakresie dodania większej liczby gatunków, których import wymaga specjalnego zezwolenia, co powinno się stać w związku z propozycją unijnych działań wymierzonych w nielegalny handel dzikimi zwierzętami z 2022 roku. Ochrona zagrożonych gatunków nie powinna być opcjonalna — jest to moralny i prawny obowiązek, którego nie można zignorować. Nie ma usprawiedliwienia dla politycznej bezczynności. Import trofeów myśliwskich do UE musi zostać zakazany”.

Polowanie dla trofeów nie jest formą ochrony przyrody. To zabijanie dzikich zwierząt dla zysku. Wykazano, że hodowla w niewoli — szczególnie lwów — w Republice Południowej Afryki, Tajlandii i innych krajach dostarcza części ciał z dzikich zwierząt w legalnym i nielegalnym obrocie. Jednym ze źródeł ich pochodzenia są lwy z hodowli zagrodowej, zabijane przez myśliwych.  Po tym jak rząd RPA zobowiązał się w 2021 roku, do zakazania hodowli lwów w niewoli, istnieje obawa, że ośrodki hodowlane przestawią się na inne gatunki dużych dzikich kotów, w tym tygrysów.

#

Download Photos:  Link

Więcej informacji:

  • Francja (2015), Holandia (2016), Australia (2018), Kolumbia (2019), Finlandia (2023) i Belgia (2024) zakazały już importu trofeów łowieckich z niektórych gatunków ssaków, w tym z lwów. W Polsce wciąż nie ma takiego zakazu. Humane World for Animals prowadzi zbieranie podpisów pod apelem w tej sprawie na https://act.humaneworld.org/page/165134/petition/1
  • Między 2013 a 2023 rokiem Polska importowała 1 521 trofeów myśliwskich z ssaków pochodzących z 48 gatunków. 277 trofeów pochodziło z lwów afrykańskich i był to gatunek najczęściej przywożony przez polskich łowców trofeów.
  • Stany Zjednoczone uznały lwa za gatunek zagrożony. Od 2016 r. do teraz Stany Zjednoczone nie wydały zezwoleń na import trofeów myśliwskich z lwów pochodzących ze zwierząt przetrzymywanych w hodowlach zagrodowych.
  • Rząd Republiki Południowej Afryki zobowiązał się do zamknięcia hodowli zagrodowej lwów. Jeśli do tego dojdzie, będzie to ważny krok w ochronie lwów afrykańskich.
  • Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Europie (i Francji), Republice Południowej Afryki i Argentynie wskazują, że większość respondentów sprzeciwia się polowaniom dla trofeów.
  • Malawi zakazało polowań dla trofeów na lwy w 2017 r. Kostaryka zakazała polowań dla trofeów w 2016 r.
  • Największe firmy przewozowe wprowadzają ograniczenia w zakresie ttransportu trofeów łowieckich. Wszystkie pięć największych grup lotniczych na świecie — American Airlines, United, Delta, Air France-KLM i Emirates — nałożyły ograniczenia na transport trofeów myśliwskich. Siedmiu europejskich przewoźników krajowych — Air France, Finnair, ITA Airways, KLM, LOT, Swiss i TAP — wprowadziły pełne zakazy. Obecnie już 44 firmy transportowe, w tym DHL, easyJet, Condor i Ryanair, przyjęły całkowite lub częściowe zakazy w tym zakresie; 70% zakazało przewozu wszystkich trofeów, 30% przewozu trofeów z gatunków chronionych. Giganci w branży turystycznej, tacy jak Booking.com, Expedia i TUI Group, również przestali promować polowania dla trofeów jako atrakcję turystyczną.
  • W zmodyfikowanym planie działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dzikimi zwierzętami Komisja Europejska zobowiązała się do „zwiększenia kontroli importu trofeów łowieckich między innymi poprzez: (i) sprawdzenie możliwości rozszerzenia wymogu uzyskania zezwolenia na import trofeów myśliwskich z dodatkowych gatunków objętych załącznikiem B do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97; oraz (ii) współpracę z partnerami międzynarodowymi w celu aktualizacji dostępnej wiedzy i danych na temat wpływu polowań dla trofeów na dzikie zwierzęta.

O Humane World for Animals

Przeciwdziałamy okrucieństwu wobec zwierząt i ich cierpieniu u źródła, w celu doprowadzenia do trwałej zmiany. Dzięki milionom wspierających nas osób i naszej działalności w ponad 50 krajach, Humane World for Animals – wcześniej znane jako Humane Society International — zajmuje się najgłębiej zakorzenionymi formami okrucieństwa wobec zwierząt. Jako wiodący głos w zakresie ochrony zwierząt, pracujemy nad położeniem kresu najokrutniejszym praktykom, opieką nad zwierzętami w kryzysie i budowaniem silniejszego ruchu ich ochrony. Dążymy do wywarcia wpływu w skali globalnej, pragnąc zrealizować wizję, która stoi za naszą nazwą: bardziej współczującego świata. 
humaneworld.org

Media Contacts
Iga Głażewska